Синоптик розповів про потужний смерч, який наробив лиха на Сумщині

Новини

18 вересня через територію України проходив активний південний циклон «Reili». Сумська область в післяобідній час опинилася поблизу точки оклюзії циклону в передній частині, якраз по осі проходження СТНР. Про це повідомляє Ігор Кібальчич, кандидат географічних наук, синоптик.

В умовах теплої та нестійкої повітряної маси перед холодним фронтом виникли сприятливі умови для грозової діяльності. Струминна течія, близькість фронту, нестійкість і висока вологість повітря призвели до того, що в центральній частині області сформувався суперосередок – довгоживуча потужна гроза, в межах якої можуть спостерігатися сильні шквали, град і навіть іноді смерчі.

Приблизно о 16:30 за Київським часом надійшла інформація про руйнівні пориви вітру в Бурині (Конотопський район), а ще через деякий час – із села Ширяєве, яке розташоване за кілька кілометрів від першого. Після приїзду співробітників ДСНС у зазначених населених пунктах було виявлено серйозні руйнування та пошкодження інфраструктури: зірвані дахи будинків (місцями зруйновані будинки повністю), поламані та вирвані з корінням дерева, перевернуті автомобілі, повалені опори ЛЕП та інші конструкції.

Одна людина загинула, коли на неї впала стіна будинку. Ще не менше 8 осіб отримали поранення різного ступеня тяжкості та були госпіталізовані, у тому числі двомісячна дитина із струсом мозку.

Синоптик зазначає, що спираючись на ступінь і характер пошкоджень, а також за свідченнями місцевих жителів, через ці райони найімовірніше пройшов саме смерч.

Більше того, за кілька годин потому вже в сусідній Курській області також надійшли масові свідчення сильних руйнувань та відеоматеріали проходження атмосферної воронки. На користь того, що в Сумській області спостерігався саме торнадо, кажуть певні маркери – тобто особливості пошкоджень, властиві мезомасштабним вихорам, а саме:

локальні пошкодження лісосмуг та приватних домоволодінь на вулицях;

перевернуті автомобілі;посічені уламками стіни будинків;

особливий характер ушкодження дерев.

Повідомляється, що взагалі, для виникнення смерчу важливим є поєднання п’яти основних ознак в атмосфері (за даними Центру прогнозування сильних штормів США – SPC):

Наявність динамічного чинника, що забезпечує підйом теплого і вологого повітря вгору (у нашому випадку, близькість холодного фронту);

Значна конвективна нестійкість в атмосфері та підвищені температурні градієнти;

Значний зсув вітру та переважання вітрів південної та південно-західної чверті в нижній та середній тропосфері;

Приток вологи в нижньому шарі атмосфери, що саме відбувалося під час просування циклону;

«Вибухова» конвекція та значні показники завихрення (один з головних метеорологічних параметрів, що визначає інтенсивність смерчу – SRH).

Всі перелічені особливості виникли в окремих районах Сумської області.

Найбільш сприятлива синоптична ситуація для смерчу представлена на схемі нижче.

“Якщо ми порівняємо її з картою погоди на першому рисунку, то неважко помітити, що в районі Бурині смерч виник за класичною схемою”, – зазначає синоптик.

Фахівці із Західної Європи вже вивчили фото- та відеоматеріали з місця подій і надали цьому смерчу 2 категорію інтенсивності (F2) з п’яти можливих за шкалою Фуджити. Тобто швидкість вітру в окремих ділянках траєкторії проходження вихору може бути оцінена в 50 – 55 м/с. Однак при надходженні більш детальної інформації категорію можуть змінити, поки що тільки попередня оцінка.

Зазнається, що у другій половині вересня подібне атмосферне явище для України є аномальним, тим більше у його північних регіонах, де ще тиждень тому відзначалися заморозки на поверхні ґрунту та навіть місцями у повітрі. І все ж, смерчі восени трапляються раз на кілька років, як, наприклад, у жовтні 2020 року в Кропивницькому. З урахуванням потепління клімату та подовження теплого сезону, повторюваність подібних явищ з кожним роком може зростати.

Зазначається, що прогнозування таких явищ залишається вкрай складним завданням, навіть з урахуванням сучасних методів та розвитку цифрових технологій.

Джерело: meteoprog.ua.

Новини

3 Жовтня 2022

На Сумщині розшукують пенсіонерку | Про Суми

У Глухові провели в останню путь героя, який загинув за Україну

2 Жовтня 2022

Олімпійський урок крокує Сумщиною | Про Суми

У Шостці розіграли півфінали першості міста з шашок-64

У Сумах розшукують 9-річного хлопчика

Поліцейські Шостки розшукують безвісти зниклу Ніну Генову

На Сумщині на ворожій міні підірвався автомобіль зв’язківців АТ “Укртелеком”

Прокуратура розпочала розслідування підриву на міні в Тростянці автомобіля працівників АТ “Укртелеком”

У Сумах поліція встановила місцезнаходження малолітнього хлопчика

9-річний хлопчик, що сьогодні зник в Сумах, знайшовся

1 Жовтня 2022

В СНАУ вшановують пам’ять Михайлової Любов Іванівни

На війні загинув 21-річний воїн з Кролевеччини

Оркестр ГУНП Сумської області привітав освітян з прийдешнім святом

Всі новини ⇢